V rámci projektu Česko-slovenská setkávání vyrazili v úterý 17. 10. 2023 žáci V. B a VII. A do slovenského města Vráble. Uskutečnilo se zde 2. přátelské setkání žáků obou škol. Se slovenskými kamarády jsme si užili opravdu zajímavý den. Přivítání bylo netradiční.

Čekalo nás zajímavé vystoupení folklorního školního souboru, které bylo věnováno podzimu. Spoustu legrace zažili naši i slovenští žáci u šlapání zelí a ochutnávce zelných koláčků. Po prohlídce školy jsme se věnovali společným aktivitám ve třídách, po kterých následoval výborný oběd v místní jídelně. Odpoledne jsme se všichni přesunuli do obce Topoľčianky, kde jsme navštívili nádherný zámek a národní hřebčín. Dověděli jsme se spoustu zajímavostí. Mezi nimi také to, že na zámku pravidelně tři měsíce v roce pobýval T. G. Masaryk. Viděli jsme jeho pracovnu i soukromé prostory. Hřebčín se specializuje na chov čtyř plemen koní a patří mezi nejvýznamnější světové hřebčíny vůbec. Měli jsme zde možnost zblízka pozorovat krásné koně, mezi kterými byl i kůň britské královny Alžběty II. Nejvíce jsme si ale užívali povídání s našimi kamarády. Slovenština i čeština jsou velmi podobné jazyky, takže vzájemná komunikace šla jako po másle. Už nyní se těšíme na příště. Třetí česko-slovenské setkání se uskuteční na oplátku u nás v České republice. Velmi rádi slovenským přátelům jejich pohostinnost oplatíme.

Zpracovala Mgr. M. Zajíčková